Impregnacja betonu – kiedy trzeba?
Warto podkreślić, że beton najczęściej był wykorzystywany jako materiał konstrukcyjny. Z betonu robi się wylewki, fundamenty, a także różnego rodzaju murki czy też podbudówki. W ostatnich kilku dekadach zmieniło się to diametralnie, szczególnie kilkanaście lat wstecz. Kiedy beton zaczął być wykorzystywany również jako element dekoracyjny. W bardzo wielu domach wykorzystuje się beton jako posadzkę lub też wykonuje się ciekawe i formy betonowe, na przykład jako blat kuchni jest to tak zwany beton dekoracyjny, do tworzenia powierzchni surowego betonu, które mają bardzo dużo walorów estetycznych. Beton dekoracyjny pasuje bardzo często do wnętrz loftowych, nowoczesnych, warto jedynie pamiętać, że tego typu posadzkę czy też blat należy odpowiednio zaimpregnować, ponieważ dzięki temu będzie służyła przez bardzo wiele lat. Do tego typu czynności sprawdzają się szczególnie impregnaty hydrofobowe. Co warto o nich wiedzieć? Zachęcamy do lektury.
Impregnaty hydrofobowe
Impregnowanie betonu jest jedną z kluczowych rzeczy, którą należy zrobić tuż po położeniu go, na przykład na posadzkę w domu. Chronią impregnaty te beton przed różnymi czynnikami atmosferycznymi, ale także uszkodzeniami. Ponadto, dzięki swoim właściwościom wzmacniają także powierzchnię, a przede wszystkim dzięki hydrofobowości zmniejszają chłonność wody i obniżają ryzyko uszkodzeń mrozem. Minimalizują wzrost glonów i mchu i podkreślają charakter betonu.
Hydrofobowość – co to?
Hydrofobowość jest niewrażliwością betonu na gromadzenie się wilgoci na danej powierzchni. Niektóre materiały w sposób naturalny wykazują taką cechę, inne wymagają zastosowania odpowiednich środków hydrofobowych. Hydrofobowość to odpychanie cząsteczek wody, taki proces nazywa się też hydrofobizacją, czyli naniesienie na poszczególne elementy substancji chemicznych, które wywołują pożądany efekt. Oczywiście beton nie zaimpregnowany może chłonąć wodę, dlatego należy go odpowiednio zabezpieczyć no i wtedy rzeczywiście będzie świetnie się sprawdzać.