Co warto wiedzieć o rekuperacji?
Jest bardzo dużo nowoczesnych systemów grzewczych, jednym z nich jest rekuperacja. Działanie tego nowatorskiego systemu ogrzewania jest bardzo proste. W jakich domach można zainstalować wentylację mechaniczną z rekuperacją?
Czym jest system rekuperacji?
Rekuperacja jest systemem ogrzewania polegającym na odzysku ciepła – wymiany zużytego powietrza na świeże. Dzięki temu nawiewane powietrze jest oczyszczone z kurzu, brudu i pyłu. Cały proces wymiany energii odbywa się bez jakichkolwiek strat energii (nawet gdy temperatury na zewnątrz będą bardzo niskie).
Rekuperacja – działanie
Rekuperacja najczęściej montowana jest w nowych domach, ponieważ nie wymaga stawiania kominów wentylacyjnych. Można zaoszczędzić również na oknach, które muszą być zamontowane bez wywietrzników. W domach, w których stosuje się rekuperację, można zamontować okna bez skrzydłowe – w takim domu nie ma konieczności wietrzenia, choć okna można oczywiście otwierać.
Inwestor powinien wiedzieć, że montaż pełnego systemu rekuperacji wraz z rekuperatorem oraz innymi niezbędnymi elementami wynosi średnio około 40 tys. – cena jest zależna od mocy rekuperatora oraz stanu i jakości instalacji. Montaż instancji z rekuperacją podzielony jest na kilka etapów, które zależne są od stopnia zaawansowania prac na budowie. Gdy chcesz dowiedzieć się więcej o rekuperacji – działanie, np. https://nowoczesnegrzanie.pl/rozwiazanie/rekuperacja.
Jakie są koszty eksploatacyjne rekuperacji?
- coroczny przegląd techniczny
- wymiana filtrów średnio co trzy miesiące
- zużycie energii elektrycznej 168 – 625 [kWh/rok]
Największe koszty eksploatacyjne rekuperacji są w okresie grzewczym.
Czy są jakieś oszczędności wynikające z rekuperacji?
Na rekuperacji można zaoszczędzić już na etapie budowy domu. Zwłaszcza gdy będzie ogrzewany pompą ciepła. Oszczędność z rekuperacji z niższego zapotrzebowania energetycznego budynku wynosi nawet do 20 kWh/m²rok.
Specjaliści od budownictwa wyliczyli, że oszczędności z zamontowania rekuperacji na etapie budowy mogą wynieść nawet 50% w porównaniu z właściwie działającą wentylacją grawitacyjną.